Ujet 160 kilometrů na necelé 4 litry, je to vůbec možné?

Tom Ogle (1953 – 19. srpna 1981) nedokončil ani základní školu, přitom se stal americkým vynálezcem, který v roce 1977 vynalezl „upravený karburátor“, který drasticky snížil spotřebu paliva v automobilech.

Ogle tvrdil, že jeho zařízení umožní vozům dosáhnout, ujet až 100 mil na jeden galon benzinu (160 km na 4 litry). Ogle představil svůj vynález tím, že řídil 200 mil na dva galony benzínu a použil k tomu auto Ford Galaxy z roku 1970 které mělo průměrnou spotřebu 13 mil na galon (21 kilometrů na necelé 4 litry). Vozidlo bylo před cestou několikrát prohledáno pro skryté zdroje paliva, pak spolu s reportérem opravdu dokončili dvousetmílovou jízdu s průměrnou rychlostí 50-60 mil za hodinu (80-96 km/hodinu) s pouze 4 litry benzinu v nádrži. Ogle se také domníval, že na menší auta, jako jsou třeba populární v Evropě, by účinek mohl být až 9x vetší.

Aby Ogle dokázal tak drasticky snížit spotřebu motoru, rozhodl se neudržovat palivovou nádrž při okolní teplotě a tlaku, naopak, zbavil se benzinové pumpy, snížil tak tlak a benzín vyhříval, aby z něj získal výpary. Motor tyto výpary používal jako palivo. Auto doslova běželo na výpary. Tento systém také nevyprodukoval žádné emise uhlíku.

Ropné a automobilové společnosti nabídly Ogle velké množství peněz za jeho neuvěřitelný vynález. Ogle nakonec souhlasil a rozhodl se prodat svůj vynález společnosti Advanced Fuel Systems v roce 1978. Netrvalo to ani rok a společnost uzavřela tento projekt a zrušili s Oglem smlouvu. V roce 1981 byl Ogle postřelen neznámým pachatelem a naštěstí útok přežil. Ovšem, později toho roku zemřel na podezřelé předávkování, které bylo klasifikováno jako náhodné. Bylo mu 24 let.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory