Slavná fotografie Němce, který odmítl vzdát Hitlerovi hold

Vzdát někomu hold se dá téměř jakýmkoliv způsobem. V nacistickém režimu se Hitlerovi ale nejčastěji vzdával hold pozdravem, konkrétně “seig heil”, kdy se zvedla pravá ruka. Tento pozdrav byl pro každého povinný. Jak jsme psali na začátku, tímto pozdravem se Hitlerovi vzdával hold, vyjadřoval respekt a loajalita jeho straně. A jelikož byl tento pozdrav povinností, bral se za jakýsi zákon, který se nesměl porušit. V roce 1936 byl ale tento “zákon” porušen a to někým, od koho by to málo kdo čekal.

August Landmesser byl mladík, který patřil k nacistické straně, ale i přesto jednou odmítl na srazu vzdát Hitlerovi hold (jako jediný člověk ze všech) a svojí pravou ruku nezvedl. Psal se rok 1931 a August se přidává k nacistické straně. Stalo se ale něco, s čím rozhodně nepočítal. Během působení v nacistické straně se zamiloval do Židovky, která se jmenovala Irma Ecklerová.

Láska to byla obrovská a tak ji v roce 1935 požádal o ruku. Jakmile se ale provalilo, že si chce vzít židovku, byl z nacistické strany vyloučen. Tu si však nakonec nezval, protože díky Norimberskému zákonu jim úřad žádost o svatbu zamítl. V říjnu 1935 se mu narodila první dcera. Díky zamítnutí jejich sňatku začal August cítit k nacismu obrovský odpor. A tak se jednoho dne stalo přesně to, o čem hlásá titulek tohoto článku.

 13. červen 1936 Nacistický sraz. Přijíždí Hitler a na důkaz svého odporu v davu lidí August jako jediný nezvedne svojí pravici. Pro něj projev odporu, pro ostatní projev neúcty. Tento čin nebyl ze začátku řešen, ale nezůstal taky dlouho bez řešení. V roce 1937 byl se svou rodinou zadržen na hranicích Dánska. Byl obviněn z hanobení rasy a odporem vůči Norimberskému zákonu.
 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory