Muž, který sázel stromy

Dobrý den vážení posluchači. Krom záhad nás dnes čeká nová etapa zvukových nahrávek z oblasti ekologie obohacená o obrázky a fotografie.

Kdo nám bude vzorem světově známý francouzský spisovatel a úředník Jeana Gion. Tento muž činu dnešním dnem odstartuje boj o naši přírodu. Možná to netušíte žijeme v jiném světě. Nebo rádoby vyspělém prostoru. Ale skutečnost je docela jiná. Celým problémem je naše neochota ubrat ze svého pohodlí.

Kdo rád čte a má zájem tak si zapůjčí knižní novelu „Muž, který sázel stromy“. Zde je krátká stať z obsahu knihy na Wikipedii. Ačkoli je příběh vyprávěn z první osoby jako vzpomínka, jedná se o fiktivní dílo. Giono sám byl za svého života rád, že se mu podařilo vytvořit tak živoucí postavu, jakou byl Elzéard Bouffier, a bavil se tím, že lidé věří, že skutečně existoval. Jeho dcera zas tvrdila, že se jedná o „starý rodinný příběh“. V roce 1957 však Giono sám napsal úředníkovi z města Digne:

„Musím Vás zklamat, ale Elzéard Bouffier je fiktivní postava. Cílem bylo zatraktivnit stromy, nebo ještě lépe, zatraktivnit sázení stromů.“

Ve stejném dopise popisuje, jak byla kniha přeložena do mnoha jazyků, zdarma šířena a že cíl byl tedy naplněn. Dodává, že ačkoli mu nepřinesla ani cent, je to jeden z textů, na který je nejvíce hrdý. Záměrem dnešního nového tématu je poučit se z knihy a uvést jeho děj do naší moderní reality. Následuje přiložená filmová vsuvka v podobě stejnojmenného animovaného filmu :

Galerie obrázků :


Audio nahrávka :

Co dodat na samotný závěr. Můj sad a hmyzí hotel s překrásným ekotopem je realitou. Neváhejte a přidejte se prosím. To, co zde v následujících tématech naleznete budou podrobné rady a návody. Autorem dnešního ekologického tématu je dopisovatel a fotograf pro magazín HBhistory Jiří Zelenka „Wikimedia Commons“.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory