Poslední ,,lovec nacistů“ vyslal zprávu o válečných hrůzách. Svědectví, z něhož mrazí i otrlé

97letý Ben Ferencz je nejstarším prokurátorem, který postavil před soud 22 důstojníků SS po druhé světová válce, a také je odsoudil.

Ben Ferencz je posledním žalobcem z Norimberského procesu v roce 1945, který zúčtoval s vysoce postavenými nacisty. Ferencz osobně odsoudil 22 nacistických důstojníků SS, kteří stáli za smrtí milionu nevinných lidí. Tito SSmani vedli nebo byli součástí pohotovostních jednotek tzv. Einsatzgruppen (či Einsatzkomanda). Nyní se rozhovořil v interview pro televizi CBS o zločinech Einsatzgruppen zejména ve východní Evropě.

SS Einsatzgruppen vykonávaly ty nejodpornější zločiny na okupovaném území Polska či Sovětského svazu. Např. v rokli Babí Jar u Kyjeva zavraždily koncem září přes 33 tisíc Židů, přičemž na tomto místě bylo celkem zmasakrováno 100–200 tisíc občanů SSSR. Einsatzgruppen nemilosrdně vraždili Židy, Romy či komunisty, které nacistický režim rovněž nenáviděl. Ferencz tyto hrůzné skutky nyní potvrzuje.

Bývalý žalobce z Norimberského procesu se přestěhoval s rodiči z Rumunska do USA, kde se mu dostalo prestižního vzdělání. Během druhé světové války narukoval jako vojín do americké armády. Jeho kariéra se však ubírala po skončení druhé světové války jiným směrem – právním. Byl jedním z prvních lidí, kteří navšítvili koncentrační tábory osvobozené americkou armádou. To, co na místě viděl, na něho hluboce zapůsobilo.

Televizi CBS sdělil, že v koncentračním táboře potkal chlapce, jehož otec zemřel krátce předtím, než lágr osvobozen. Chlapec Ferenczovi řekl, že jeho otec před smrtí schoval pro svého syna kousek chleba, který pak nosil ve dne i v noci, aby mu jej nikdo neukradl. ,,Slyšel jsem, že mnoho těchto příběhů nejsou reálně, jenže ony opravdu reálné byly,“ prohlásil v rozhovoru Ferencz.

Po válce byl Ferencz pověřen, aby vedl zvláštní tým, který měl zkoumat nacistické zločiny a identifikovat válečné zločince, kteří se měli postavit před soud. Jeho tým tak našel mnoho dokumentů Einsatzgruppen operujících ve východní Evropě, které prokazovaly jejich bestiální činy během války.

Nejsilnější Krutopřísný Energy Drink Na Trhu

Připrav se na explozi přírodní energie! Nový bylinný DRINK je tady!

  • ✅ 100% přírodní
  • ✅ Bez cukru
  • ✅ Super složení: Guarana, Ženšen a další bylinky

Vhodný pro každou příležitost: probuzení, maraton seriálů, náročný den v práci.

Kup teď

,,Byly to denní zprávy z východní fronty. Bylo zde uvedeno, která jednotka vtrhla do kterého města a kolik lidí zabila,“ popisuje Ferencz. Operovalo zde 3 000 nacistických důstojníků, kteří byli vycvičeni pro jeden účel – bezdůvodně zabíjet bez jakéhokoliv slitování. Žida, ženu, muže či dítě,“ hovořil bývalý žalobce o těžko uvěřitelných hrůzách. Situační zprávy obsahovaly například věty jako ,,v minulých deseti týdnech jsme zlikvidovali okolo 55 000 Židů“ a jiné. Ferencz si tak rychle uvědomil rozsah těchto masakrů.

Bývalý žalobce pak odletěl do Norimberka a řekl svému nadřízenému, že vedoucí důstojníci SS, kteří vedli Einsatzgruppen či v nich nějakým způsobem figurovali, se musejí postavit před soud. Ferenczova ,,mravenčí“ práce s dokazováním posléze přinesla své ovoce. 22 nacistických důstojníků SS bylo usvědčeno a čtyři z nich oběšeni.

Ferencz během rozhovoru také řekl, že nacističtí vojáci, kteří páchali zmíněné hrůzy, nebyli suroví, ale ve skutečnosti ,,inteligentní, vlastenecké lidské bytosti“, protože i obyčejné lidi může válka donutit udělat tyto strašné skutky.,,Myslíte si, že muž, který shodil atomovou bombu na Hirošimu, byl sám o sobě brutální?“ zeptal se Ferencz reportérů televize CBS. Podle něho válka dělá ze slušných lidí zabijáky, což je jedna z ,,nejhorších vlastností“ každého válečného konfliktu.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory