Nápoj 7 Up v době svého vzniku obsahoval léky na deprese

Možná jste nevěděli, že populární nápoj 7 Up má ve své historii poměrně zajímavou skutečnost. Limonáda se začala vyrábět v roce 1929 a její původní složení bylo z dnešního pohledu kontroverzní. Obsahovala totiž chemickou látku ke zlepšení nálady.

Za vynálezem stál Charles Leiper Grigg. Ten od svých 22 let pracoval v prodeji nápojů v Saint Louis. Sám vynalezl svůj první nápoj s názvem Whistle, ale s tím ještě velkou díru do světa neudělal. Navíc se pohádal s manažerem prodejny, kde tehdy pracoval, a tak dal výpověď a vrhl se na dráhu profesionálního výrobce pití. Jeho druhý drink, který měl pomerančovou příchuť, se jmenoval Howdy. Howdy už měl větší ambice a také úspěch, takže Grigg založil společně s milionářem Edmundem Ridgwayem a právníkem Frankem Gladneym společnost Howdy Company, která začala nápoje vyrábět ve velkém.

V té době byl americký nápojový trh zcela pohlcen pomerančovou chutí. Grigg cítil, že na tomto poli už těžko prorazí, a tak začal uvažovat o potenciálu citronu. V roce 1929 měl po dvou letech testování nachystanou novou příchuť pro drink, který se jmenoval Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Sodas. Přestože ho uvedl na trh dva týdny před krachem burzy a pádem ekonomiky do recese, prodeje byly překvapivě dobré.

Co je ale zajímavé, je fakt, že v limonádě bylo množství lithiového citrátu, což byla látka pro stabilizaci nálady a v podstatě šlo o lék. Ten se využíval už dlouho předtím v psychiatrii na léčbu bipolární poruchy a depresí. Vliv látek byl prokazatelný a zlepšoval i prodeje. Bylo ho tam jen velmi malé množství, takže je otázka, jak moc vlastně na konzumenty působil, nicméně i tak to bylo marketingově velmi dobře uchopeno. Složitý název limonády byl zkrácen na 7 Up a citrát lithia se v ní používal až do roku 1948, kdy bylo jeho použití v nápojovém průmyslu v USA zakázáno. To už byl Grigg sedm let po smrti. Jeho nápoj se ale prodává až do dnešních dnů, ovšem už bez citrátu lithia.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory