Louis de Funès – Francouzský komediální génius

Louis de Funès, plným jménem Louis Germain David de Funès de Galarza, se narodil 31. července 1914 ve francouzském městě Courbevoie a zemřel 27. ledna 1983 v Nantes. Jeho život a kariéra jsou příběhem nezdolného ducha, talentu a nezapomenutelného přínosu k světu filmové komedie. S nezaměnitelným výrazem a výbušnou energií si Louis de Funès vybudoval reputaci jednoho z největších komediálních herců 20. století, především ve francouzském a evropském kontextu.

Ranná léta a začátky kariéry

Louis de Funès se narodil ve smíšené rodině, jeho otec, Carlos Luis de Funès de Galarza, byl španělský právník a jeho matka, Leonor Soto Reguera, pocházela z Francie. Mladý Louis měl kvůli otcově častým změnám zaměstnání nestálé dětství, což vedlo k tomu, že rodina často cestovala mezi Francií a Španělskem. Tato nestabilita a kulturní rozmanitost měly velký vliv na jeho budoucí kariéru a styl humoru.

Po neúspěšném pokusu studovat na inženýrské škole a několika různých zaměstnáních, včetně práce v bance a jako jazzový pianista, se Louis de Funès ve 20. letech rozhodl věnovat herectví. Jeho počátky byly skromné, s malými rolemi v divadle a později v kinematografii, kde se objevoval v drobných a nevýrazných postavách. Jeho průlom však přišel až ve 40. a 50. letech, kdy se začal objevovat v komediálních filmech a postupně si získával větší uznání.

Vzestup k slávě

Průlom v kariéře Louise de Funèse přišel s rolí v komedii „Pouic-Pouic“ z roku 1963. Tento film ukázal jeho jedinečný talent pro fyzickou komedii a expresivní tvářové grimasy. Následovaly další úspěšné filmy, jako „Fantomas“ (1964), „Docteur“ (1966) a zejména série „The Gendarme of Saint-Tropez“ (1964–1982), kde si zahrál roli četníka Cruchota. Tyto role mu přinesly mezinárodní uznání a učinily z něj ikonu francouzské komedie.

Jedním z jeho nejznámějších filmů je „The Mad Adventures of Rabbi Jacob“ (1973), kde se představil v roli nevraživého francouzského průmyslníka, který se nechtěně zaplete do řady absurdních situací, včetně útěku před vrahy a neplánovaného zapojení do židovského svatebního obřadu. Tento film nejenže zdůrazňuje de Funèsovu schopnost transformace, ale také jeho talent pro sociální satiru a schopnost komentovat společenské problémy s lehkostí a humorem.

Osobní život a odkaz

Louis de Funès byl známý svým soukromým a rodinným životem, který si pečlivě střežil mimo zájem veřejnosti. V roce 1943 se oženil s Jeanne Barthelémy de Maupassant, s níž měl dva syny, Patricka a Olivera. Jeho rodina byla pro něho útočištěm a zdrojem stability uprostřed náročné kariérní dráhy.

Louis de Funès byl také vášnivým zahradníkem, což bylo jeho hlavní hobby mimo filmový průmysl. Měl obrovskou zahradu u svého domu na zámku de Clermont ve francouzském departementu Loiret, kde trávil mnoho času pěstováním zeleniny a květin. Tato stránka jeho života odrážela jeho potřebu klidu a úniku od tlaků showbyznysu.

Nejsilnější Krutopřísný Energy Drink Na Trhu

Připrav se na explozi přírodní energie! Nový bylinný DRINK je tady!

 • ✅ 100% přírodní
 • ✅ Bez cukru
 • ✅ Super složení: Guarana, Ženšen a další bylinky

Vhodný pro každou příležitost: probuzení, maraton seriálů, náročný den v práci.

Kup teď

Přínos filmu a komedii

Louis de Funès je často označován za jednoho z největších komiků své doby, jehož styl a přístup k humoru byly výrazně ovlivněny jeho osobními zkušenostmi a kulturním pozadím. Jeho komedie čerpala z bohaté palety lidských emocí a společenských situací, což jeho práci činilo univerzálně srozumitelnou a milovanou diváky po celém světě.

Jeho filmy se vyznačují nejen brilantním hereckým výkonem a komediálním timingem, ale také schopností kriticky reflektovat společenské normy a stereotypy, a to vše s lehkostí a nezaměnitelným šarmem. De Funès dokázal, že komedie může být nejen zábavná, ale i hluboce lidská a myšlenkově provokativní.

Odkaz

I po jeho smrti v roce 1983 Louis de Funès zůstává jednou z nejvýznamnějších postav ve světě francouzského a mezinárodního filmu. Jeho dílo pokračuje v inspirování nových generací komiků a herců a jeho filmy jsou stále populární pro jejich timeless humor a nezaměnitelný styl.

Louis de Funès byl oceněn mnoha cenami a uznáním za svůj přínos filmovému průmyslu, včetně francouzského Řádu čestné legie. Jeho odkaz žije dál nejen ve filmech, které zanechal, ale také v inspiraci, kterou poskytuje umělcům a divákům po celém světě.

Louis de Funès byl a zůstává symbolem komediálního génia, jehož dílo překračuje generace a kultury, a nabízí svěží pohled na lidskou povahu a společenské absurdity. Jeho talent a vášeň pro umění komedie z něj učinily nezapomenutelnou ikonu, jehož vliv a popularita jsou stále patrné a jehož humor je stejně směšný a relevantní dnes, jako byl v době jeho největší slávy.

Louis de Funès se objevil v mnoha filmech, které jsou dodnes milovány fanoušky po celém světě. Zde je výběr deseti z jeho nejznámějších a nejoblíbenějších filmů:

 1. „Le Gendarme de Saint-Tropez“ (1964) – Tento film zahájil populární sérii o četníkovi Cruchotovi a jeho neuvěřitelných dobrodružstvích ve francouzském přímořském městečku Saint-Tropez.
 2. „Le Corniaud“ (1965) – Komedie, ve které hraje de Funès po boku Bourvila. Film vypráví příběh o nešťastném muži, jehož auto bylo zničeno bohatým podvodníkem (de Funès), který ho poté vmanipuluje do přepravy drog přes hranice.
 3. „La Grande Vadrouille“ (1966) – Další klasická komedie, kde de Funès a Bourvil hrají dva Francouze, kteří se nechtěně zapletou do pomoci britským letcům uniknout z nacisty okupované Francie.
 4. „Le Gendarme à New York“ (1965) – Druhý film ze série „Le Gendarme“, kde Cruchot a jeho tým cestují do New Yorku na mezinárodní kongres četníků.
 5. „Fantomas“ (1964) – De Funès hraje roli inspektora Juveho, který se snaží chytit záhadného a geniálního zločince Fantomase.
 6. „Hibernatus“ (1969) – V této sci-fi komedii de Funès hraje potomka muže, který byl zmražen ve ledu více než sto let a nyní byl probuzen do moderní doby.
 7. „Les Aventures de Rabbi Jacob“ (1973) – Jeden z nejznámějších filmů Louise de Funèse, kde hraje francouzského podnikatele, který se vlivem řady nedorozumění musí přestrojit za rabína.
 8. „Le Gendarme et les Extra-terrestres“ (1979) – Další ze série „Le Gendarme“, kde se Cruchot a jeho tým setkávají s mimozemšťany.
 9. „L’Aile ou la Cuisse“ (1976) – De Funès hraje v tomto filmu charakterního kritika jídla, který bojuje proti šíření fastfoodových restaurací.
 10. „La Soupe aux Choux“ (1981) – Komedie, kde de Funès a Jean Carmet hrají dva staré přátele, jejichž klidný život na venkově naruší příchod přátelského mimozemšťana.

Tyto filmy ukazují široký rozsah de Funèsovy komediální geniality a jeho schopnost proměnit každou roli v nezapomenutelný a směšný výkon.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory