Al Capone – Příběh kontroverzního gangu a nejslavnějšího gangstera v historii

Al Capone, známý také jako „Scarface“, byl výraznou postavou éry prohibice ve Spojených státech v první polovině 20. století. Jeho jméno je stále spojováno s kriminálními aktivitami, násilím a korupcí. Přestože byl znám jako největší gangster své doby, jeho příběh je plný zajímavých obratů a stále fascinuje miliony lidí po celém světě.

Mládí a vstup do podsvětí:

Alphonse Gabriel Capone se narodil 17. ledna 1899 v Brooklynu v New Yorku italským rodičům. Vyrůstal v chudinské čtvrti a již v mladém věku začal vykazovat sklony k nezákonným činům. Před rokem 21 vstoupil do gangu Johnnyho Torria, který ho postupně zasvětil do světa organizovaného zločinu.

Prohibice a vzestup k moci:

V roce 1920 bylo v USA přijato 18. dodatečné ústavy, které zakázalo výrobu, prodej a distribuci alkoholu. Toto období, známé jako prohibice, se stalo pro gangstery jako Al Capone obrovskou příležitostí k zisku. Capone se stal jedním z nejvýznamnějších pašeráků alkoholu v Chicagu. Koupil řadu barů a klubů, které sloužily jako základny pro ilegální distribuci alkoholu a kasina.

Na vrcholu moci ovládal Capone významnou část nelegálního obchodu s alkoholem ve Spojených státech. Odhaduje se, že jeho roční příjmy dosáhly v té době neuvěřitelné sumy až 100 milionů dolarů. To mu zajistilo pozici nejslavnějšího a nejmocnějšího gangstera v zemi.

Válka gangů a slábnoucí moc:

V roce 1929 vypukla mezi gangy v Chicagu násilná válka o kontrolu nad alkoholovým trhem. Tato slavná konfrontace, známá jako „Den svatého Valentýna“, skončila brutálním masakrem, při kterém zemřelo několik jeho rivalů. I přesto, že Capone přežil tuto krutou bitvu, začal pozvolna ztrácet kontrolu nad svým impériem.

Zatčení a pád:

Nakonec byl Al Capone zatčen a obviněn z daňových úniků. Podařilo se mu uniknout vážnějším obviněním týkajícím se jeho zločinů, ale byl odsouzen za osmiletý pobyt ve vězení kvůli daňovým podvodům. V roce 1931 byl Capone uvězněn a strávil své zbytky života většinou na ostrově Alcatraz.

Al Capone zemřel 25. ledna 1947 ve věku 48 let na komplikace způsobené syfilidou. I když jeho činy byly nezpochybnitelně kruté a nemorální, byl zároveň postavou, která upoutala pozornost celého světa. Dějiny mu daly titul nejslavnějšího gangstera všech dob, a jeho příběh dodnes fascinuje a inspiroval celou řadu uměleckých děl, filmů a knih.

Al Capone zůstává symbolizovat dobu, kdy se zločin stal součástí amerického života. Jeho příběh nám připomíná, jak mocnými mohou být zločinecké organizace a jaké následky může mít korupce a násilí na společnost.

Alcatraz a vykoupení:

Během svého pobytu ve vězení na Alcatrazu projevoval Capone stále známky svého vlivu, ačkoli už nebyl na vrcholu moci jako dříve. Získal si zde respekt ostatních vězňů a dokázal si udržet nějaké privilegia. V roce 1939 byl ale převeden na vězeňskou farmu v Atlantě kvůli obvinění z úplatkářství a nelegálního spojení s gangem, což byla opět porušení podmínek jeho vězení.

Během druhé světové války se ukázal jako štědrý dárce charitativních organizací a americké armády, což byla zřejmá snaha změnit jeho pověst ze surového gangstera na veřejného dobrodince. Vláda však nebyla přesvědčena a považovala tyto kroky za pouhou propagandu, kterou chtěl Capone použít ke zmírnění svého tvrdého obrazu.

Po svém propuštění z vězení v roce 1939 se Capone stáhl do relativního soukromí a jeho vliv v organizovaném zločinu výrazně oslabil. Syfilis, kterou trpěl, začala postupně ovlivňovat jeho zdraví a psychiku, což vedlo k dalším problémům. Jeho poslední léta strávil v domácí péči pod dohledem rodiny a lékařů.

Al Capone zemřel v roce 1947 na svém domovském sídle v Palm Island na Floridě. Jeho pohřeb byl jedním z největších v Chicagu a ukázal, jak velký zájem veřejnosti stále o něj měl, ačkoli už dávno nebyl na vrcholu své slávy.

Dědictví Al Capona:

I po jeho smrti žil Al Capone v povědomí americké veřejnosti. Jeho jméno a příběh byly ztvárněny v mnoha filmech, knihách a televizních seriálech. V současné době se jeho odkaz stále objevuje v popkultuře a zločineckém žánru.

Caponeův život a kariéra také přinesly změny v amerických právních předpisech a zvýšily veřejné povědomí o závažnosti organizovaného zločinu. Jeho případ podnítil zvýšenou pozornost na daňové úniky a umožnil dalšímu vyšetřování a potrestání zločinců výraznějšími postihy.

Al Capone byl bezpochyby kontroverzní postavou americké historie. Jeho gangsterské aktivity, brutální metody a úspěchy ve světě nelegálního obchodu s alkoholem ho povýšily na ikonu organizovaného zločinu. Přestože byl odsouzen za daňové podvody a nebyl nikdy obviněn za své nejhorší činy, jeho jméno je stále spojováno s érou prohibice a kriminálními aktivitami.

Caponeův příběh nám připomíná, jak silný může být lidský charakter, ať už ve zlu nebo v dobře. Jeho život je výstražným příkladem toho, jak se násilí a korupce mohou rychle šířit, pokud jim není včas čeleno. Ačkoli byl nejspíše nejznámějším gangsterem své doby, jeho jméno se stalo symbolem nelegálních praktik a jejich následků, což má dodnes vliv na společnost.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory